glucardiamid, packshot, zdjęcie produktu, zdjęcia produktowe, pakszot, studio fotograficzne, warszawa

Jak powstaje packshot?

Opowiem Ci historię jednego zdjęcia produktowego, zwanego potocznie packshotem. Często, na pozór prosty produkt wymaga sporego nakładu pracy, by uzyskać IDEALNY PACKSHOT.

Jaki więc jest idealny packshot?

Przede wszystkim musi być DOBRZE NAŚWIETLONY. To podstawa każdego zdjęcia produktowego. Mając dobre zdjęcie bazowe, mamy więcej możliwości podczas obróbki. Niedoświetlone lub przepalone zdjęcie ogranicza nas w działaniu. Często jednak dla uzyskania odpowiedniego efektu końcowego celowo pewne partie naświetlam mocniej, a niektóre słabiej, by później podczas łączenia tych fragmentów w photoshopie uzyskać idealne ZDJĘCIE PRODUKTOWE.

Kolejną istotną rzeczą jest SZPAROWANIE. Co to jest szparowanie? – spytają niektórzy. Szparowanie, to nic innego, jak wycinanie produktu z tła. W przypadku zdjęcia packshotowego najczęściej taki produkt osadza się na białym tle. Podczas fotografowania często wspomagam się różnymi podpórkami, uchwytami, ekranami itp., które są niezbędne do wykonania fotografii produktowej, ale niestety są widoczne na zdjęciu. Po wyszparowaniu produktu pozbywam się “wspomagaczy” z tła :)

OSTROŚĆ – to jeden z czynników, który decyduje o jakości zdjęcia. Zdjęcia produktowe, które są nieostre, poruszone, rozmyte – nie przyciągają uwagi, jak tzw. “żyletki”. Idealna ostrość produktu rozciąga się na całej jego długości, szerokości i wysokości. Dla uzyskania tak perfekcyjnej ostrości trzeba wykonać kilka zdjęć, które należy połączyć ze sobą w odpowiedni sposób. Jak to wygląda w praktyce, zobaczysz na poniższym przykładzie.

No i ostatnia podstawowa rzecz, to WIERNE ODDANIE KOLORU. Kolory w fotografii, to temat rzeka, więc nie będę rozpisywał się o profilach barwnych, kalibracji monitora itp. W moim studiu wspomagam się profesjonalnym wzornikiem kolorów, dzięki któremu jestem w stanie, jak najwierniej odwzorować każdy kolor. Jak bardzo jest to istotne, przekonali się Ci, którzy przez internet zamówili np. coś fioletowego, a po otworzeniu paczki okazało się granatowe :(

Wiedząc już, jak powinno wyglądać takie ZDJĘCIE PACKSHOTOWE, zobacz jak wygląda w praktyce proces jego powstawania.

1. Klient przesyła swoje zdjęcie, z którego jest niezadowolony i prosi o wykonanie zdjęcia w podobnej konwencji, tylko lepszego jakościowo.

 

glucardiamid-klienta

2. Spotykam się z Klientem i rozmawiamy o technicznych wymogach zdjęcia oraz ustalamy koncepcję i rodzaje ujęć. W trakcie rozmowy ustaliliśmy wykonanie klasycznego zdjęcia produktowego oraz kompozycji składającej się z dwóch opakowań i dwóch pastylek.

3. W studiu wykonuję kilka roboczych zdjęć (bez ustawiania światła) dla wizualnego potwierdzenia naszych ustaleń. Wykonane robocze zdjęcia przesyłam Klientowi w celu dokładnego określenia kąta fotografowania.

 

glucardiamid-MG_6731 glucardiamid-MG_6718 glucardiamid-MG_6715 glucardiamid-MG_6712 glucardiamid-MG_6709 glucardiamid-MG_6725 glucardiamid-MG_6724

4. Na podstawie roboczych zdjęć Klient dokonuje ostatecznego wyboru kadru pojedynczego produktu, jak i kompozycji.

5. Przystępuję do fotografowania, chcąc mieć zachowaną ostrość na całym produkcie. W celu uzyskania maksymalnej głębi ostrości fotografowanego produktu stosuję metodę focus-stacking i wykonuję kilka zdjęć ustawiając skokowo ostrość pomiędzy skrajnymi punktami produktu.

 

glucardiamid_MG_6864
glucardiamid_MG_6862
glucardiamid_MG_6860
glucardiamid_MG_6858
glucardiamid_MG_6856

6. Sfotografowane opakowania łączę ze sobą uzyskując idealną ostrość na całym produkcie. Tak połączone zdjęcie poddaję dokładnej obróbce i retuszowi. Czyszczone są pyłki na produkcie, skazy, zagięcia, nierówności, wyrównywana jest perspektywa, poprawiane są kolory, kontrast i nasycenie, a następnie produkt wycinany jest z oryginalnego tła i osadzany na idealnie białym tle. Po kilku godzinach pracy uzyskuję dwa idealne packshoty.

 

glucardiamid-2 glucardiamid-1

7. Dla porównania zdjęcie wykonane tradycyjną metodą (tylko jedno zdjęcie, bez składania z kilku ujęć). Ostrość ustawiona tak, by zachować maksymalny obszar ostrości.

 

glucardiamid_MG_6858-optymalna-ostrosc

8. Kolejny etap, to  złożenie kompozycji z wcześniej sfotografowanych produktów. Zostało wykonane to w 7 krokach widocznych poniższej. Podstawą było nałożenie na tło produktów, a następnie dodanie cieni.

 

glucardiamid-kompozycja-1
glucardiamid-kompozycja-2
glucardiamid-kompozycja-3
glucardiamid-kompozycja-4
glucardiamid-kompozycja-5
glucardiamid-kompozycja-7
glucardiamid-kompozycja-8

9. Po drobnych korektach otrzymujemy produkt finalny – ulotkę producenta.

 

glucardiamid-omega-pharma-ulotka_3d-1glucardiamid-omega-pharma-ulotka_3d-2
glucardiamid-Omega-Ulotka-Dwustronna-01glucardiamid-Omega-Ulotka-Dwustronna-02
glucardiamid-Omega-Ulotka-Dwustronna-02

 

Jak widzisz, nawet mało pozorny produkt jakim jest pudełko, czasem zajmuje cały dzień pracy, by uzyskać IDEALNE ZDJĘCIE PRODUKTOWE.

 

SŁOWA KLUCZOWE >, , , ,

 • artur

  o “wycinaniu produktu z tła” niestety twórcy packshotów często zapominają, przez co efekty ich pracy mają ostatecznie niewiele wspólnego z fotografią produktową, także dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. bardzo fajny tekst ogólnie, rzeczowy i przyjemnie się go czyta. pozdrawiam

  Odpowiedz
 • tey

  Tyle czasu, zazdroszczę. Jak robiłam zdjęcia do aukcji na Allegro, to nie miałam luksusu, żeby móc poświęcić tyle czasu na każde zdjęcie – ale wyglądać musiało tak, jak na Twojej prezentacji (szefowie…). I wyglądało, choć faktycznie trzeba było się sprężać i nie tracić czasu na jakieś kąty fotografowania. :/

  Odpowiedz
 • matys

  @TEY, są różni klienci i każdy z nich ma różne oczekiwania. Jedni chcą sfotografować tylko jeden produkt, inni mają ilości hurtowe do sfotografowania. Wiadomo, że przy hurtowych realizacjach nie poświęca się tyle czasu, co przy zdjęciach reklamowych, ponieważ zazwyczaj takiemu klientowi nie opłaca się wydawać kasy na taki rodzaj fotografowania i obróbki, a nam nie opłaca się pracować tygodniami za hurtowe stawki :) Na Allegro stacking nie jest aż tak potrzebny, jak w przypadku materiału drukowanego. Wszystko jednak zależy od klienta i jego oczekiwań co do jakości zdjęcia.

  Odpowiedz

Opublikuj komentarz