lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa

LOOKBOOK – odzieżowa sesja zdjęciowa

Co to jest LOOKBOOK, kto go potrzebuje, jak i w jakim celu się go robi?

Lookbook, to najprościej mówiąc seria zdjęć przedstawiająca daną kolekcję projektanta/projektantki lub firmy odzieżowej. Zdjęcia do lookbooka można wykonać w plenerze, w jakimś charakterystycznym wnętrzu, jak i w studiu fotograficznym. Najczęściej taka sesja zdjęciowa wykonywana jest w studiu na neutralnym tle. Robiąc tego typu zdjęcia w studiu fotograficznym, ważne jest by kolorem tła oraz dodatkami nie przyćmić kolekcji. Pamiętajmy, że to ona jest najważniejsza, a cała otoczka jest tylko ew. dodatkiem. Najbezpieczniej jest więc wykonać tego typu zdjęcia na białym lub szarym tle i oświetlić w taki sposób, by dokładnie było widać ubranie.

lookbook, sesja zdjęciowa, warszawalookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawalookbook, sesja zdjęciowa, zdjęcia w plenerze, warszawalookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawaCelem takiej sesji zdjęciowej do lookbooka jest zaprezentowanie kolekcji na modelu lub modelce w taki sposób, by pokazać potencjalnemu odbiorcy, jak wygląda dana rzecz. Najlepszy rezultat osiągniemy wykonując zdjęcia całej sylwetki zarówno z przodu, jak i z tyłu. Bardzo ważna jest tu poza modela lub modelki, dzięki której w pełni zostanie ukazany fason oraz zostaną zaprezentowane charakterystyczne rzeczy dla danego ubrania. Poza jednak nie może być sztuczna ani wymuszona.

Zdjęcia powinny być naturalne

Często też wykonuje się zbliżenia na jakiś istotny detal lub po to, by pokazać strukturę materiału z jakiego wykonane jest dane ubranie.

lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa

lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa

lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa

zdjęcia materiału, tkaniny, detal

zdjęcia materiału, tkaniny, detal

Fotograf przed sesją powinien być dobrze zorientowany w kolekcji. Powinien wiedzieć co ją wyróżnia i na co ma szczególnie zwrócić uwagę. Wiedza ta pozwala mu tak ustawić modelkę, by ta, jak najlepiej zaprezentowała ubrania. Jeżeli do sesji zdjęciowej zaangażujemy profesjonalną modelkę lub modela, to sukces jest gwarantowany :) Modelka oraz model z dużym doświadczeniem potrafią swobodnie i naturalnie pozować. Doskonale rozumieją sugestie fotografa, co wpływa na sprawny przebieg sesji, co z kolei nie często się zdarza w przypadku modelek lub modeli z mniejszym doświadczeniem, których trzeba ustawiać niemal do każdego zdjęcia. Czas pracy z osobami o mniejszym doświadczeniu jest zdecydowanie dłuższy. Często też współpraca z takimi osobami (zarówno fotografami, jak i modelami, czy modelkami) ma swoje odbicie w zdjęciach, które nie są przekonujące, są sztuczne i nienaturalne, niedoświetlone i z przekłamanymi kolorami, a to ostatnia rzecz, jakiej oczekuje projektant prezentujący swoją kolekcję.

Dlatego tak ważne jest, by do tego typu sesji zdjęciowej dobrać ekipę z doświadczeniem.

Przecież każdy chce mieć zdjęcia dobre technicznie, ciekawie oświetlone, na których modelka lub model w naturalny sposób prezentują daną kolekcję.

Dobór modela lub modelki do sesji zdjęciowej, to osobna kwestia. Każda kolekcja posiada swój charakter. Każda firma odzieżowa, projektant, projektantka chce wybrać takiego modela i taką modelkę, którzy w pełni oddadzą charakter ich kolekcji. Czasem potrzebna jest modelka o delikatnych rysach, czasem o dość ostrych, wyrazista, niekiedy potrzebna jest blondynka, czasem brunetka, a innym razem piegowata i ruda :)

lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa

lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa

W swojej bazie posiadam kilkaset modelek i modeli, w różnym wieku i typie urody. Po przedstawieniu konkretnych wymagań i oczekiwań jestem w stanie znaleźć najbardziej odpowiednią osobę do sesji zdjęciowej. Bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej osoby jest proponowane wynagrodzenie dla modela/modelki, które często jest adekwatne do ich doświadczenia. Mówiąc inaczej, im większy budżet na modela/modelkę, tym mamy większe możliwości i szanse na znalezienie idealnej osoby.

Kolejnym etapem jest selekcja na podstawie przesłanych zdjęć. Często potrzebne są aktualne i naturalne zdjęcia, tzw. “polaroidy”, na których modelka pokazana jest bez makijażu i w niewymuszonych pozach. Niekiedy trzeba zrobić próbne zdjęcia, a nawet przeprowadzić casting, na którym najlepiej możemy sprawdzić modela lub modelkę.

Jeśli chcemy, by lookbook był w pełni profesjonalny powinniśmy zadbać o stylistę/stylistkę. Taka osoba zorganizuje na sesję zdjęciową wszelkie dodatki, takie jak buty,  biżuterię, czy nakrycia głowy oraz dopilnuje podczas zdjęć, czy wszystko dobrze leży, czy nic się nie zagina, marszczy itd… Jeżeli zaistnieje tak potrzeba odpowiednio upnie ubranie, by lepiej układało się na modelu/modelce.

lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa, stylizacja do sesji zdjęciowej lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa, stylizacja do sesji zdjęciowej

Sesja zdjęciowa do lookbooka powinna przebiegać w luźnej atmosferze. Z doświadczenia wiem, że ma to bardzo duży wpływ na efekt końcowy. Kiedy ekipa jest wyluzowana, w dobrym nastroju, gdzie podczas sesji głównie towarzyszy śmiech, to zdjęcia przebiegają sprawnie. Bardzo ważna jest pozytywna relacja fotograf – model/modelka, to gwarantuje naprawdę udany przebieg sesji zdjęciowej i znakomite zdjęcia.

W tej robocie trzeba być trochę psychologiem oraz mieć dość duże pokłady empatii

Umiejętne i stopniowe “podkręcanie” modela i modelki otworzy ich i spowoduje, że osiągniemy pożądany rezultat. Warto więc przed taką sesją spotkać się z fotografem, porozmawiać z nim, choć trochę poznać jego osobowość, po to by przekonać się, czy sesja będzie nadęta i sztuczna, czy będzie przebiegała w pozytywnej i luźnej atmosferze bez nadęcia i napinki :) Moje sesje zdjęciowe zawsze są wyluzowane ;) Wystarczy chwila, by ekipa, która wcześniej się nie widziała miała poczucie, jakby znała się od lat :) Dowód poniżej ;)

_MG_0236 _MG_7241 _MG_9590

Jeżeli mamy zgraną ekipę, a sesja zdjęciowa jest dobrze przygotowana, to jej przebieg jest sprawny. Na początku należy omówić z projektantem/projektantką plan działania, czyli co i w jakiej kolejności fotografujemy. Taka rozmowa pozwala zaplanować czas pracy, co ma wpływ na dyscyplinę całego zespołu. W czasie naszej rozmowy wizażystka robi makijaż modelce.

lookbook, sesja zdjęciowa, sesja plenerowa, warszawa

 

Podczas fotografowania kolekcji bardzo ważnym aspektem są kolory. Dzięki wzornikowi kolorów oraz odpowiedniemu oprogramowaniu możemy podczas obróbki zdjęć perfekcyjnie odwzorować kolory ubrań, które fotografujemy. Ustawianie kolorów “na pałę” nie sprawdza się w praktyce, bo przecież chcemy, by sukienka w kolorze granatowym nie wyszła nam np. fioletowa, co jest bardzo prawdopodobne przy źle zbalansowanych kolorach. Fotografując więc swoją kolekcję spytaj fotografa, czy posiada tzw. color checker i w jaki sposób ustawia kolory. Miej pewność, że Twoja kolekcja będzie opublikowana w odpowiednich kolorach.

color checker, fotograficzny wzornik kolorów

Ostatnim etapem jest obróbka zdjęć. Każde zdjęcie możemy obrobić w różnym stopniu. Najprostszym sposobem jest przekazanie zdjęć prosto z aparatu. W tym przypadku istnieje ryzyko otrzymania zdjęć o przekłamanych kolorach, za mało lub za bardzo kontrastowych, o jakiejś dominancie barwnej itd. Najlepszą opcją w tym przypadku jest materiał wykonany w plikach RAW, który poddany jest wstępnej obróbce kolorystycznej. Ten rodzaj plików przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, takiego jak np. DNG Profile Editor i Lightroom pozwala na uzyskanie odpowiednio zbalansowanych kolorystycznie zdjęć z odpowiednim kontrastem, nasyceniem i poziomem jasności. Tak przygotowane pliki stanowią najlepszą bazę do kolejnego etapu obróbki w Photoshopie, gdzie możemy idealnie dopracować kolory, wydobyć szczegóły na zdjęciu, wyretuszować skórę, “uprasować” zagniecenia, poprawić kształt sylwetki, dokleić tu i ówdzie, pomniejszyć, powiększyć itd…

lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa, molton lookbook, sesja zdjęciowa, studio fotograficzne, warszawa

Na koniec zachęcam Cię do obejrzenia niespełna czterominutowego filmiku, na którym widać, jak powstaje lookbook.

Film znajdziesz także na moim kanale YouTube. Miłego oglądania!

Powyższe zdjęcia pochodzą z sesji zdjęciowych zrealizowanych dla:

NÜ by Tokarska – http://nubytokarska.com

UNICORNO – http://unicornodesign.com

NUMER – http://www.numerclothing.com

MOLTON – http://molton.pl

PRODUKCJA I ZDJĘCIA: Matys Studio

MAKIJAŻ I FRYZURY: Małgorzata Abramowicz, Joanna Abram, Edyta Chomka, Samanta Fałkowska, Monika Śnieżko

STYLIZACJE: Samanta Fałkowska

MODELKI: Anna Sakowicz, Klaudia Żogała, Beata Wójcik, Karolina Barszczewska, Paulina Wilkiewicz, Patrycja Śmiechowska, Sasha Kishko

MODELE: Jarek Nesterowicz, Jonathan Ralf

BIŻUTERIA: Joanna Kępińska – http://www.herstorydesign.com

KAPELUSZE: Hania Bulczyńska – http://www.lalluchic.com

BUTY: Kazar

SŁOWA KLUCZOWE >, , , , ,

Opublikuj komentarz