Złote Tarasy Warszawa święta choinka Boże Narodzenie Wigilia

Mikołajki w Złotych Tarasach

Złote Tarasy po raz kolejny zorganizowały atrakcję fotograficzną z okazji Mikołajek. Zaproszono mnie do tego przedsięwzięcia i poproszono o zorganizowanie dwudniowej sesji zdjęciowej. Każdy, kto w miniony weekend odwiedził centrum handlowe mógł zostać sfotografowany w ogromnej kuli imitującej bombkę. Do dyspozycji odwiedzających był również Mikołaj, który cieszył się nie mniejszą popularnością. To tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do bardziej fotograficznych zagadnień.

Foliowa bombka…

… to nie lada wyzwanie dla fotografa. Nie dość, że kula, to jeszcze odbija światło, a ludzi znajdujących się w środku trzeba jakoś oświetlić. Ustawienie lamp poza kulą odpadało z dwóch powodów:

1. Lampy przy poziomych ujęciach wchodziłyby w kadr.

2. Widoczne byłyby bliki (odbicia światła) na folii.

Najprościej byłoby wstawić lampy do środka. Niestety to rozwiązanie psułoby efekt wizualny. Bombka, sztuczny śnieg, ludzie i… lampy studyjne w środku? Nie! Poza tym szalejące dzieciaki wewnątrz kuli, to zabójstwo dla lamp i kuku dla dzieciaka. Światło zastane w dzień było na tyle dobre, że można byłoby poradzić sobie bez dodatkowego oświetlenia. Wieczorem natomiast w miejscu, gdzie stała kula było tak ciemno, że robienie zdjęć bez dodatkowego oświetlenia byłoby tragedią. Fakt, można było dać małą wartość przysłony, dłuższy czas naświetlania, ustawić większą czułość, ale wtedy tło, które było za kulą wyszłoby przepalone, ponieważ było o wiele jaśniejsze niż światło na scenie, gdzie stała kula. Konieczne było doświetlenie lampą.

Wpadłem na pomysł…

… umieszczenia lampy systemowej (tej od aparatu) na jakimś wysięgniku zamocowanym do stelaża kuli. Ekipa montażowa zorganizowała dla mnie taki wysięgnik w postaci rurki. Do niej, za pomocą odpowiednich klamerek i uchwytów, przymocowałem lampę, która swoimi gabarytami nie rzucała się w oczy. To rozwiązanie sprawdziło się w 100%.

Ciekaw jestem, jak Twoim zdaniem inaczej można było doświetlić wnętrze kuli? Swoje pomysły zostaw w komentarzu.

Poniżej kilka zdjęć z backstage’u.

I jeszcze jedna niespodzianka – Złote Tarasy świątecznie :)

Świąteczne Złote Tarasy

SŁOWA KLUCZOWE >,

 • malgosia

  podłoga w kuli podświetlana wykonana z jakiegoś mlecznego szkła/pleksi…

  Odpowiedz
  • matys

   Szczerze powiem, że nie przyglądałem się wnikliwie tej podłodze :) Poza tym przykryta była przez sztuczny śnieg. Na pewno była śliska, więc był to jakiś rodzaj grubej pleksi.

   Odpowiedz
 • tmlody

  Bajkowo wygląda ta fotografia wnętrz Złotych Tarasów. Jeszcze dodatkowo ta kula dodaje bardzo fajnego efektu.

  Odpowiedz
  • matys

   Zdjęcia wnętrz w profesjonalnym rozumieniu wykonuje się nieco inaczej ;) To tylko krótkie zdjęcia reportażowe z przygotowań. Faktem jest, że Złote Tarasy mają dość ciekawą architekturę zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

   Odpowiedz

Opublikuj komentarz