packshot, pakszot, zdjęcia produktowe, fotografia produktowa, still life photography, fotografia reklamowa, zdjęcia reklamowe

STYLIZOWANE ZDJĘCIA PRODUKTOWE

Stylizowane zdjęcia produktowe (z ang. still life photography) zazwyczaj są trudniejsze od zdjęć typu packshot oraz są od nich bardziej czasochłonne. Mimo to sprawiają wiele frajdy, ponieważ efekt końcowy wynagradza cały trud składający się na realizację tego typu sesji zdjęciowej. Budowanie scenografii, dobór kolorów, kształtów, rekwizytów, ustalanie kąta fotografowania, oświetlenie, pomiary, to te czynniki, nad którymi trzeba zapanować, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Nawet z pozoru banalna kompozycja (jak chociażby te trzy poniżej) wymaga odpowiedniego zestawienia kolorystycznego produktów, idealnego rozmieszczenia ich w kadrze, wyrównania produktów przy pomocy linijki, doboru oświetlenia, ustalenia kąta fotografowania, wykadrowania itd.


Bardziej rozbudowane kompozycje wymagają dodatkowo wykonania scenografii oraz wkomponowania w fotografowane produkty dodatkowych atrybutów, które nadadzą charakter zdjęciu lub po prostu wypełnią pustą przestrzeń, czyniąc kompozycję mniej surową. W naszym przypadku były to kolorowe kule, koła, pasy, pleksi oraz patyki.

 

Największym wyzwaniem, z uwagi na czasochłonność, były dla nas kompozycje z użyciem płyt pleksi. Pleksi, to nie szkło. Nie jest aż tak sztywna. Jest bardziej podatna na wygięcie. Często musieliśmy tworzyć podtrzymujące konstrukcje używając różnych podkładek, przeciwwag, uchwytów i klamerek. Nie obyło się oczywiście bez osunięcia się jakiegoś elementu, który jak domino rozwalał kolejne elementy konstrukcji, co skutkowało budowaniem scenografii od nowa :)

 

Ostre światło w połączeniu z transparentną i kolorową pleksi daje bardzo graficzną grę świateł, która koresponduje z fotografowanymi produktami podkreślając ich kolor. Chcieliśmy w ten sposób uzyskać nowoczesny styl zdjęć nawiązujący do współczesnej architektury “szklanych” biurowców :)

 

packshot, pakszot, zdjęcia produktowe, fotografia produktowa, still life photography, fotografia reklamowa, zdjęcia reklamowe

A na deser, kilka zdjęć z backstageu, na których możesz zobaczyć od kulis, jak pracowaliśmy :)

 

Klient: Colorissimo

Produkcja sesji: Iwona Dawidek

Zdjęcia: Mariusz Martyniak

Set design: Maria Kozerska

 

 

SŁOWA KLUCZOWE >, ,

Opublikuj komentarz