ZDJĘCIA KULINARNE

 

Poszczególne etapy powstawania zdjęcia kulinarnego.

Czym jest stacking focus?

 

Jest to metoda fotografowania, dzięki której otrzymujemy idealną ostrość na danym obszarze. Objaśnię to na przykładzie poniższego zdjęcia. Głównym motywem przykładowego zdjęcia są krewetki. Zależało mi na uzyskaniu ostrości tylko i wyłącznie krewetek. Tło miało pozostać nieostre. W związku z tym wykonałem serię zdjęć na tzw. małej głębi ostrości delikatnie przesuwając ostrość z każdym kolejnym zdjęciem. Następnie zestaw takich zdjęć połączyłem ze sobą w jedno, uzyskując ostrość na zadanym obszarze. Finalne zdjęcie przedstawia połączone ze sobą zdjęcia, gdzie widzimy ostre wszystkie krewetki i jednocześnie rozmyte tło. Tego typu efekt nie jest możliwy do uzyskania fotografując w klasyczny sposób, ponieważ przymknięcie przysłony w celu zwiększenia ostrości powoduje równiez wyostrzenie drugiego planu, przez co potrawa nie zostaje wyeksponowana i  gubi się zlewając z tłem.

 

Przykład kompilacji kilku zdjęć w jedno. Celem tego zabiegu jest uzyskanie odpowiedniej faktury dania głównego, wyeliminowanie lub wzmocnienie blików (odbić światła) oraz zachowanie odpowiednich proporcji tonalnych na zdjęciu, tak by nie było prześwietleń i niedoświetleń przy jednoczesnym zachowaniu plastyki zdjęcia.

 

Kliknij w zdjęcie, by je powiększyć.

 

Przykłady zdjęć przed i po obróbce. W większości zdjęć “PO” użyto metody stackingu (większa ostrośc głównej potrawy) oraz kompilacji z kilku zdjęć o różnej ekspozycji.

 

Przesuń linię znajdującą się na środku zdjęcia, by zobaczyć efekt przed i po obróbce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na poniższych filmach można zobaczyć, jak powstają tego typu zdjęcia oraz jak wygląda proces postprodukcji uwzględniający stacking focus, montaż oraz łączenie zdjęć z różną ekspozycją.

 

 

Zobacz JAK FOTOGRAFOWAĆ SUSHI
Zdjęcia finalne zdjęcia do KSIĄŻKI KULINARNEJ
Zobacz PORTFOLIO KULINARNE